EN

Sıkça Sorulan Sorular

1. HOSTA sermayesi yerli sermaye mi?

HOSTA sermayesi %100 yerli sermayedir.
 
2. Denetlemeleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Denetimler, ürün ve hizmet memnuniyetinin sağlanmasına yönelik olarak belirlenen sıklıklarda yapılmaktadır. Gıda denetimi kapsamında, üretim ve restoran binalarında dış alan, servis alanı, oturma salonu, mutfak, depolar, tuvalet, soyunma odaları ile personel kişisel temizlik ve sanitasyon şartlarının gıdaya uygunluğu hassasiyetle kontrol edilir. Gıda şartlarını sağlama kontrol kriteri puanlandırılır. Yapılan puanlama sonucunda ilgili ayın restoranı seçilerek ödüllendirilir.
 
3. Sektöre getirdiğiniz yeniliklerden bahseder misiniz?

Et ve et ürünlerinin üretimi Helal Gıda, TSE Standartlarına ve hijyene uygun olarak fabrikamızda üretilmeye başlamıştır.Sektörde öncülüğünü yaptığımız diğer bir konu, ürünlerimizin müşterilerimize tartılarak sunulmasıdır. HOSTA, sektördeki yeniliklerine ürünleri ile de ayrıca devam etmektedir. Kapalı Et Dönerli Pide, Gobit Et Döner, Tavuk Köfte gibi ürünleri üretmektedir. Müşterilerimiz için yeni ürün çalışmalarımız devam etmektedir.


4. Bünyenizde kaç personel istihdam ediyorsunuz?

Bünyemizde 1000 personel istihdam ediyoruz.
 
5. Makine ekipman temizliği ne sıklıkla ve ne şekilde yapılıyor?

İş bitiminde makine ve ekipmanlar, gıdaya uygun temizlik kimyasalları kullanılarak temizlenmekte ve iyice durulanmaktadır. Temizlenen yüzeyde kirlilik kontrolü yapıldıktan sonra tüm yüzeyler dezenfektan ile dezenfekte edilmektedir.
 
6. Temizlik bezleriniz ne sıklıkla değiştiriliyor?

Şubelerimizde kullanılan temizlik bezleri işletmemiz tarafından özel olarak temin edilmektedir. Islak ve kuru ayrımı yapıldıktan sonra, alan görevlileri tarafından her gün düzenli olarak ve hijyene maksimum seviyede dikkat edilerek gerekli bölgesel ve bütün temizlik yapılmaktadır.

7. Personelinize ne sıklıkla eğitim veriyorsunuz?

HOSTA’da eğitim faaliyetlerimizin temelini “doğru kişiye, doğru zamanda, doğru eğitim” ilkesi oluşturmaktadır. Bunun için HOSTA grubuna katılan herkes öncelikle oryantasyon programı ile eğitimine başlar. Yıllık belirlenen eğitim planları ile çalışanlarımızın iş kollarına göre eğitim süreçleri devamlılık gösterir.

 

8. Hangi tedarikçilerle çalışıyorsunuz?

Haz Besicilik, Feast, Pepsi, Ülker, Çamlıca Süt Ürünleri tedarikçilerimizden bazılarıdır. Ayrıca dönemsel tedarikçilerimiz de olmaktadır.

+